•  

     

     

012.jpg

NEDEN TURİZM

Bugün Gelibolu artık yeterince refah üretmediği için eğitimini bitiren çocuklarımız karınlarını doyurmak ve geleceklerini kurtarmak için başka şehirlerde yaşam kuruyorlar. Çocukları ve torunlarını yanında tutmakta zorlanan yetişkin ve ihtiyarlar ise onların özlemi ile vakit geçiriyorlar. Bugün için yeterince sosyal olanak, yaşama sevincini artıran keyfi üretemeyen Gelibolu, bir insan değirmeni gibi çalışarak burada doğanları dışarı atarken başka yerlerde doğanları buraya taşıyor.

Devamını oku...

Bir kentin aynı anda birçok dinamiğini tetikleyerek gelişme çizgisinde anlık bir kırılma yaratan,  o kentin geleceğini şekillendirip değiştiren ve Belediye’den tüm Siyasi Partilere, sivil toplum örgütlerinden halka herkesin üzerinde fikir birliğine varılması ile hayata geçmesi mümkün olan geleceğe yönelik bir öngörüdür. “Gelibolu Port” bir vizyon projedir. “Gelibolu Port” bir Belediye Başkanın sadece kendi başına gerçekleştireceği bir proje değil, kentin geleceğini değiştirmeye yönelik iddiasıdır.  Bundan dolayı projenin her aşaması kamuoyunda tartışılabilir. Ekleme çıkarmalar yapılabilir. Önemli olan tek tek parçaları değil, bütünün kente sağlayacağı faydadır.

Gelibolu Port, geçmişinde hep bölgesinin en önemli kenti olmuş Gelibolu’yu on yıllardır düştüğü üçüncü ligden tekrar hak ettiği yere çıkarma projesidir. İki saatlik ulaşım mesafesinde 25 milyon insan yaşayan, muhteşem bir doğaya, yakın- uzak- milliyetçi-muhafazakar- anti-emperyalist her türlü tarihi hazineye, geçmişinden getirdiği çok kültürlü bir mirasa ve o mirasın ortaya çıkardığı yüzlerce çeşit özgün yemeğe ve el sanatlarına sahip Gelibolu’nun bir cazibe merkezi olabilmesi için üstünde yıllarca düşünülmüş çok kapsamlı bir programın anahtar projelerinden sadece biridir.

 

 

 

Basın birimi tarafından hazırlanmıştır