•  

     

     

NEDEN TURİZM

Bugün Gelibolu artık yeterince refah üretmediği için eğitimini bitiren çocuklarımız karınlarını doyurmak ve geleceklerini kurtarmak için başka şehirlerde yaşam kuruyorlar. Çocukları ve torunlarını yanında tutmakta zorlanan yetişkin ve ihtiyarlar ise onların özlemi ile vakit geçiriyorlar. Bugün için yeterince sosyal olanak, yaşama sevincini artıran keyfi üretemeyen Gelibolu, bir insan değirmeni gibi çalışarak burada doğanları dışarı atarken başka yerlerde doğanları buraya taşıyor.

Her şeye rağmen Gelibolu kıymeti bilinmeyen bir mücevher. O Gelibolu ki; Korudağlardan – Seddülbahir’e, Saroz’u ve boğazı ile eşsiz bir doğa harikası. Uzak ve yakın tarihi ile bir hazine. Mevlevihane’si, Bayraklı Babası, Çilehanesi yakın zamana kadar hac öncesi ziyaret edilen türbeleri ile inancın Türkiye'deki en önemli kentlerinden bir tanesi. dar sokakları, eski evleri, kendine özgü dokusu ve tarihi eserleri ile her geçen gün yok etmeye çalıştığımız bir masal şehri.  

Kaybolan refahı, eksik olan keyfi yerine koymak için idari olarak bir Kaptanı Derya şehri değiliz artık. Donanmaya ürettiğimiz kadırgalarımız, yelken bezlerimiz, çanak çömleğimiz yok artık. İstanbul ve Trakya’dan Egeye, Egeden buraya yük taşıyan gemilerin limanı değiliz artık. Denizden çıkan sardalyayı dünyaya, topraktan çıkan üzümü, buğdayı, ayçiçeğini büyük kentlere sattığımız bir ticaret şehri değiliz artık. Elimizde değerlendirerek refahımızı artıracağımız çoluk, çocuğumuz dizimizin dibindeyken yaşlanacağımız, içinde yaşarken gurur duyacağımız bir kenti tekrar oluşturabilmek için sadece turizm kaldı.

Gelibolu o kadar çok özelliğe sahip ki önümüzdeki yıllarda hiç tahmin etmediği kadar önemli bir turizm kenti haline gelebilir. Ancak bugüne kadar yaptıklarınızı yapmaya devam ederek yapmadıklarınızı ihmal ederek bir turizm kenti oluşturmak mümkün değil. Bir turizm kenti olmak ve ondan ekonomik ve sosyal fayda sağlamak istiyorsanız önce vitrininizi, giriş çıkışınızı, alışveriş yapılacak çarşınızı yeme-içme mekanlarınızın sayısını ve çeşitliliğini artırmak zorundasınız. Geriye konaklama kapasitesi kalır ki; bunun önemli bir kısmını kamu değil özel sektör artan talep ve cazibe ile kendisi yapmaya başlar."Gelibolu Port" turizm kenti olma yolunda tüm gelişmeleri aynı anda tetikleyecek başlangıç projesidir. Bu tür bir değişiklikle turizm kenti olma niyetini gösteren Gelibolu, entegre diğer değişiklik ve projeleri ile tercih edilen bir merkez olacaktır.


Basın birimi tarafından hazırlanmıştır