- Gelibolu Port projesi alanı neresidir?

Atatürk Kültür Merkezi'nin yanından başlayarak, yeni yapılması planlanan feribot iskelesine kadar olan alanı kapsamaktadır. Sanayi Sitesinden gelişte trafik ışıkları kavşağından Fulya ahşap önünden kıvrılarak giren deniz kenarında tek şeritli bir araç yolu AKM yanından mevcut yola bağlanmaktadır.

- Ülkenin ve Gelibolu Belediyesinin ekonomik durumu göz önüne alındığında, bu kadar büyük bir proje hangi maddi olanaklarla gerçekleştirilecek?

Öncelikle Gelibolu Port uygulama projesi değil bir vizyon projedir. Vizyon proje tanımına ait bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz. Önemli olan Gelibolu'nun böyle bir projenin gerekliliği konusunda fikir birliğine varmasıdır. Sonrasında ise bu tür bir projeyi gerçekleştirmenin bir çok yolu vardır. En basiti; Gelibolu Belediye Meclisinin söz konusu alanda yapacağı imar değişikliği ile bundan sonra o alanda yapılacak her türlü yapılaşmanın bu plana uygun olması gerekliliği nedeniyle yavaş yavaş uzun bir sürede bu hale gelebilir. 

Ancak benim ve ekibimin bu konudaki iddiası daha kısa bir zaman içinde gerçekleştirilebilmesi için farklı bir yol izlenmesidir. Gelibolu Port proje alanında bulunan mülkiyetlerin önemli bir kısmı kamuya aittir. İşitme Engelliler Okulu, Sağlık Ocağı, Otogar, Karayolları Şantiyesi, Liman Başkanlığı gibi devletin elinde bulunan ama hiçbiri verimli kullanılmayan bu arazilerin Gelibolu Belediyesine devrini talep ediyoruz. Bu arazilerin Gelibolu'nun kullanımına sunulması ile toplam proje alanının en büyük ortağı haline gelecek Gelibolu Belediyesi, Gelir Paylaşımı, Gelir Ortaklığı, Kat Karşılığı gibi modellerden birini tercih ederek, bırakın para harcamasını mevcut borçların kapatılmasından sonra sürekli ve büyük bir gelirin sahibi olacaktır.

 

 


Basın birimi tarafından hazırlanmıştır