YOL HARİTAM

Yaklaşık 30 yıldır siyasetin içindeyim. Demokrasinin vazgeçilmezi siyasal atmosferin her bir katmanını yaşadım. Şimdi; Yerel Seçimler yaklaşırken, doğduğum, yaşadığım, tutku ile bağlı olduğum Gelibolu hakkında ilgi ve sorularla karşılaşıyorum. Yıllardır bu güzel kent için düşündüğüm, paylaştığım, dile getirdiğim düşüncelerim için bir tercih yapıp yapmayacağım soruluyor. Ben hazırım.

Ancak siyaset yaptığım çizginin ve Gelibolu kamuoyunun düşüncesi ve talebi olmadan hazır olmamın bir anlamı yok. Bunu test etmenin en doğru yolu; sahip olduğum iddianın kamuoyundaki karşılığını test etmek. Gelibolu'ya, geçmişine ve geleceğine nasıl baktığımın tamamının değil ama ipuçlarının göstergesi bir proje ile kamuoyunun karşısındayım.
 
Bu kentin yetiştirdiği ve şekillendirdiği bir siyasetçi olarak Gelibolu'nun bir turizm kenti olması gerektiğini düşünüyorum. Tarihi boyunca, hem bölgesinin hem de Dünyanın önemli, güzel ve zarif kenti Gelibolu'nun, Dünyanın ve Türkiye'nin bugün geldiği noktada kaybettiği önemi, refahı ve üstünde yaşayanlara sunduğu keyfi artırmasının başka yolu yok.
 
Turizmden gerçek anlamda ekonomik ve sosyal fayda sağlamanın ilk adımı ise kentin eksik kurulu kapasitesini yükseltmek. Bu kapasiteyi tamamen yerel yönetimin yapması mümkün olmadığı için “Turizm Kenti Gelibolu” için gerekli tüm özel ve kamu yatırımını tetikleyecek bir iddia, öngörü ve vizyon projeye ihtiyaç var.
 
Sizlere Yerel Yönetimlere bakışımı, insan hayatına dokunacak sosyal ve kültürel belediyeciliği, Gelibolu için düşündüğüm ve üzerinde çalıştığım projelerin tamamını bir seferde anlatabilmem mümkün değil. Am tüm bunları konuşabilmemiz için ilk adımı atabiliriz. En azından “Gelibolu Port” projesi ile karşılıklı bir ilgiyi oluşturabilir ve onun çerçevesinde “Daha Güzel Bir Gelibolu” için düşüncelerimizi paylaşabileceğimiz sağlam bir kanal oluşturabiliriz.
 
25 yıllık bir hayalin, 6 aylık bir mutfak çalışmasının sonucunda ortaya çıkan “Gelibolu Port” projesini değerlendirmenize sunuyorum. Yetenekli ve ödüllü bir Mimar, bir Şehir Plancısı ve çeşitli konularda değerli ve yetkin uzmanların görüşü ile şekillenen bu proje için oluşturulan web sitesinde (www.yusufacar.com.tr) her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Bulamadığınız her türlü bilgi ve soru için bana ulaşabilirsiniz.
 
Gelibolu gibi tarih boyunca önemli olmuş bir kente, hiçbir şey düşünmeden, söylemeden, iddia sahibi olmadan talip olmayı büyük bir ciddiyetsizlik ve bu topraklara saygısızlık olarak değerlendiriyorum.
 
“Gelibolu Port” projesi ile bu kentin eksik olan çarpıcı girişini, yetersiz çarşısını, bir deniz kenti olarak kordon eksikliğini ve Gelibolu’nun yıllardır en verimsiz ve etkisiz kullanılan çok güzel alanının bir bütün olarak değerlendirilip projelendirilmesini öneriyorum. Bir siyasetçi olarak bu temel noktalar dışında benim ve ekibimin incelediğiniz şekliyle bir önerisi olan projenin her ayrıntısı tartışılabilir.
 
Tüm bu süreç sonunda kamuoyundan aldığım geri dönüşlerle bir karar alacağım.
 
Siz Gelibolu'lular hazırsanız,
 
Ben de hazırım…

 


Basın birimi tarafından hazırlanmıştır